За нас

На 20 август 2020 година бе учредена Асоциацията за инсулт и афазия

Сдружението Асоциация за инсулт и афазия(АИА) осъществява дейността си в обществена полза, изразяваща се в подкрепа на претърпелите инсулт и техните семейства в борбата с последствията и предизвикателствата на инсулта. Мисията на АИА е да се намали тежестта и последиците от инсултите в България чрез по-ефективна превенция, по-добро лечение и дългосрочна подкрепа за оцелелите след инсулт. 

 

Основните цели на Асоциацията за инсулт и афазия се изразяват в следното:

1.        Намаляване броя на инсултите в България.

2.        Повишаване информираността и грамотността на обществото относно рисковите фактори и последиците от инсулта, чрез промотиране на здравословен начин на живот, внедряване на съвременни и иновативни технологии за самоанализ и ранно разпознаване на рискови симптоми, намаляване на факторите, причиняващи инсулта, в т.ч. екологични, социално-икономически, равнище на образованост на населението и др.

3.        Създаване на пълноправни възможности за качествен живот след инсулт, в т.ч.:

-        Осигуряване на подкрепа за преживелите инсулт, техните семейства и тези, които ги обгрижват;

-        Осигуряване на възможности за обучение и занимания за претърпелите инсулт;

-        Създаване на адекватна среда за претърпелите инсулт и техните семейства

4. Осигуряване на достъпна среда за хората с увреждания до всички обществени места.

5. Създаване на Национален план за борба с инсулта, засягащ цялата верига от здравни грижи и своевременното му актуализиране.

6. Привличане на общественото внимание върху борбата с инсулта.

7. Създаване на достъпна литература, насочена към проблемите на инсулта.

Как ще постигаме и реализираме целите си?

За постигане на целите си, Сдружението ще използва следните средства: 

1.      Изработване на стратегия за постигане целите на Сдружението, отразени в подробен план, съобразен с националната и европейска стратегическа рамка.

2.      Привличане на експерти от различни сфери на компетентност, организации и сдружения със сходни цели, спонсори, дарители, съмишленици и други за подкрепа на дейностите и инициативите на Сдружението.

3.      Обучение на доброволци и организиране на тяхната дейност. 

4.      Осъществяване на контакти, сътрудничество и участие в национални и международни организации със сходни цели.

5.      Участие в междуведомствени тематични работни групи и други органи на наблюдение и експертна помощ към държавната администрация.

6.      Организация и пряко участие в международни срещи, семинари, конференции, национални и международни мероприятия.

7.      Изготвяне и реализация на проекти по местни, регионални, национални и международни програми.

8.      Разработване, организиране и провеждане на кампании, програми и събития, посветени на инсулта с участието на доброволци, специалисти по здравни грижи и експерти, работещи в областта на сърдечно-съдовите заболявания.

9.      Организиране и провеждане на ежегодна образователна, информационна, изследователска и консултантска дейност на цялата територия на страната с участието на местни и чужди експерти за намаляване тежестта и последиците от инсултите в България.

10.  Иницииране на национален ден и популяризиране в България на международните дни, посветени на инсулта, чрез организиране и провеждане на събития.

11.  Създаване и регистриране на собствено, едноименно издателство, което може да участва в стопанската дейност на Асоциацията.

12.  Извършване на допълнителна стопанска дейност (свързана с предмета на нестопанската дейност), като организиране обучения и събития, специални информационни сесии и изяви, издателска дейност, отдаване под наем на съоръжения и средства за инсултно болни, както и продажба на информационни, авторски, рекламни и образователни предмети и средства по време на конференции, събития и конгреси, организирани от сдружението. Приходите от тези дейности няма да се разпределят като печалба, а ще се използват за постигане на посочените в устава цели. Предметът и извършването на допълнителна стопанска дейност се подчинява на условията и реда, предвидени в законите, регламентиращи съответния вид дейност.

13.  Извършване на други дейности, допринасящи за постигане на целите на сдружението, които не противоречат на законовите разпоредби.

14.  Дейности и средства на Сдружението не могат да се използват за политически, идеологически и религиозни цели, за дейности, свързани с всички форми на дискриминация, ксенофобия, расизъм, нарушаване на човешките права и свободи, както и за   каквито   и   да   е   дейности, резултатите   от   които   водят   до   ограничаване   на демократичните принципи на обществено устройство.